Рудолф Щайнер
www.rudolfsteinerbg.com

НАЧАЛО

Контакти | English




< ПРЕДИШЕН ТЕКСТ | КАТАЛОГ С ТЕКСТОВЕ | СЛЕДВАЩ ТЕКСТ >

2. Вместо увод, Дорнах, 20 Юни 1924

GA_327 Биодинамично земеделие
Алтернативен линк

ВМЕСТО УВОД

Дорнах, 20 Юни 1924

Току що се връщам от пътуване до Бреслау-Кобервитц, което този път имаше определена цел. Тя беше свързана с общи антропософски въпроси. На първо място се отнася, както знаете, за това, че някои земеделци, които са в Антропософското общество, пожелаха за тях да бъде проведен курс от особени селско стопански аспекти за неща, отнасящи се до селското стопанство. Наистина от всички посоки бяха пристигнали земеделци от нашето общество, за да възприемат с най-голяма сериозност гледища за това, което е извлечено от антропософските изследвания и може да бъде дадено, да се приложи практически в тази област на човешката дейност.      

Естествено в такава практическа област на живота изцяло се касае за възгледи, по които да се работи, а не за някакви теории. Поради това се очакваха и напълно практически гледни точки.       

Събирането протече за всички извънредно задоволително, защото участниците в този селско стопански курс, включително членовете на Председателството на Гьотеанума, които можаха да присъстват госпожа Щайнер, госпожица Вреде и д-р Вахсмут бяха гости в замъка Кобервитц при нашия мил приятел граф Кайзерлинг.      

Със задоволство трябва да се отбележи, че това беше прием в изключително антропософски смисъл. Защото не беше дребна работа на място, до което от Бреслау (Вроцлав) се пътува три четвърти часа с кола, да се доведат толкова хора, като им се осигурят не само места за слушане на лекциите, но и богато да бъдат гощавани. Участниците бяха повече от сто и всеки ден те трябваше да бъдат гощавани.    

Хората пристигаха в Кобервитц обикновено около единадесет часа. В Кобервитц те не можеха да нощуват, затова идваха всеки ден от Бреслау. И чак тогава започваше лекцията, която траеше до един часа. Лекцията прерастваше в закуска и гостите можеха да използват почти целия замък с всичко, което принадлежи към него и което беше много интересно. Това траеше до един и половина два без петнадесет. Следваше изказване на селскостопански теми до три часа. Това беше кобервитцката част на срещата. Това продължи десет дни.     

Виждате, какво богато посрещане беше направено. Все пак трябва да отбележа, че на графиня и на граф Кайзерлинг не беше лесно да устроят този курс, тъй като той от дълго време беше обещан, но аз все не можех да отида. Затова за Коледното събрание в Дорнах дойде племенникът на граф Кайзерлинг, на когото при изпращането е било казано: „Или ще издействаш даденото обещание този курс да бъде проведен през първото полугодие, или не се връщай у дома.“ С тази поръка племенникът се появи и така настойчиво говори, че аз му обещах курсът да се състои веднага, щом бъде възможно.           

По-рано не беше възможно, състоя се по Петдесятница. Това беше една хубава Петдесятница, една направо Антропософска Петдесятница.

Има нещо много особено в този имот Кобервитц и в неговата околност, която се простира върху трийсет хиляди моргена (1 морген » 70 ара). Той е един от най-големите имоти, следователно там могат да се видят много неща от селското стопанство. И наистина много неща бяха видени, тъй като всичко беше показвано с изключителна любезност.   

Когато пристигне в Кобервитц и поиска да си измие ръцете, на човек му прави впечатление, че в умивалника има желязо.         

Почвата на Кобервитц съдържа желязо. И аз наистина мисля, че тази почва може да се използва още в много насоки, понеже е извънредно богата на желязо.         

Фактически това желязо ме пресрещаше навсякъде. И затова още при първия обяд, когато поздравих домакините, казах, че в Кобервитц всичко е от желязо. Племенникът беше железен в своето настояване, когато дойде тук по Коледа. Почвата изцяло е пропита от желязо и там господства нещо целенасочено, съзнателно и енергично, така че нищо друго не можах да кажа, освен: желязната графиня и железният граф. В действителност също и в моралното поведение имаше нещо изцяло желязно.     

При селскостопанския курс тогава стана дума за това, най-напред да се разясни, кои са условията за развитието на различните отрасли при земеделието. Там има извънредно интересни отрасли растениевъдство, животновъдство, горско стопанство, зеленчукопроизводство и т.н. Към най-интересното принадлежат тайните на торенето. Те действително са истински тайни.        

За всичко това най-напред бяха развити принципите, взаимовръзките, които в нашето съвремие са от особено значение поради това, че тъкмо земеделието най-много се е отклонило от разумните принципи под влиянието на материалистичния светоглед. И малко хора знаят, че в течение на последните десетилетия вътре в земеделието се получи така, че всички продукти, от които човекът наистина живее, дегенерират и то дегенерират изключително бързо в голям мащаб.

Сега е така, че през епохата на прехода от Кали Юга към Светлата епоха[1] не само моралното развитие на съвременното човечеството е в състояние на дегенерация, но и това, което човекът е направил от земята и от съществуващото непосредствено над нея. То също се намира в процес на бързо дегенериране, което днес се установява статистически и се обсъжда например в селскостопанските съюзи, обаче срещу него хората са безсилни.     

Днес дори и материалистично настроеният земеделец, ако не живее съвсем безучастно, а разсъждава над това, което се случва всекидневно или поне ежегодно, може приблизително да изчисли след колко десетилетия продуктите дотолкова ще се изродят, че още в това столетие не ще могат да служат за храна на хората.     

Следователно става дума за въпрос, който, бих казал, в изключително дълбок смисъл е един космическо-земен въпрос. Тъкмо при селското стопанство се вижда, че от Духа трябва да бъдат поети си ли, които днес са съвсем непознати и които са от значение не само малко да бъде подобрено селското стопанство, но главно, да може да продължи изобщо и във физически смисъл животът на хората нали човек трябва да живее от това, което ражда Земята.       

Всъщност се касае за една съвсем значителна тема. Бяха изнесени принципи, които да покажат, при какви условия се развиват най-различните видове растения и животни, беше показано по кои принципи трябва да се наторява, да се отстраняват плевелите, да могат да се унищожават вредителите и паразитите, да се води борба с болестите по растенията всичко това днес са животрептящи въпроси на селското стопанство.         

След като тези принципи бяха обсъдени, премина се към това, какво трябва да се направи, за да може да се проведе една реформа в торенето, реформа в борбата с плевелите, с вредителите, паразитите, с болестите по растенията. И във връзка с курса и ежедневните разисквания в курса се създаде един кръг, както го нарече граф Кайзерлинг, кръг на събраните там земеделциантропософи, които искат да работят в тесни връзки с Природонаучната секция към Гьотеанума тук. Така че Природонаучната секция на първо място трябва да разработи основните принципи в съответните области, като вземе за основа геологичното устройство и останалите свойства на почвата, възможностите за храненето на животните, възможностите за наторяване, близост на гора, климатични условия и т.н. И след като от страна на специалистите земеделци са дадени сведенията по съответния начин, тук ще се изработят принципите, по които да се правят по-нататъшните опити, та това, което като практически указания беше дадено в курса или добавено в дискусиите, така да бъде изпробвано фактически, че макар и някои неща днес да изглеждат странни, всеки да може да каже: ние го проверихме, ние го изпробвахме, то става.        

Затова трябва да съществува този кръг от земеделци, който да работи в тясна връзка с Природонаучната секция, също и с госпожица Вреде, понеже за тази дейност са необходими астрономически указания.      

Естествено по най-разнообразни начини ще участва изобщо цялата Висша Свободна Школа, особено Медицинската секция. Така че да се надяваме, че нещата сега и в практическата област ще вземат по-благоприятен ход, точно според интенциите, изработени по време на курса от нашите приятели граф Кайзерлинг и г-н Щегеман, за разлика от предприетото през последно време от някои хора под друго ръководство, под нецелесъобразно ръководство.       

Условието за успеха обаче се състои в следното и то беше подчертавано и винаги отново и отново повтаряно, а именно, че съдържанието на този курс на първо време остава духовно притежание на земеделците от кръга, притежание на практикуващите земеделци. Там имаше също и интересуващи се от земеделие хора, които не можеха да влязат в този кръг. На тях изрично беше възложено, всичко да не бъде веднага преразказано на всеки по обичайния антропософски начин, тъй като нещата могат да достигнат своето практическо значение само тогава, когато съдържанието на курса най-напред остане в кръга на специалисти и бъде изпробвано от земеделци. Някои неща изискват изпробване в продължение на четири години. През това време практическите указания няма да излязат от кръга на селскостопанското общество, защото няма смисъл само да се говори за нещата. Те трябва действително да се приложат в практическия живот. Прави грешка всеки един, който там е чул нещата и после ги из бъбря по някакъв начин.     

Това са нещата, които засега се отнасят до този, вярвам плодоносен, селскостопански курс.       

В Бреслау в неделя на Петдесятница можа да се състои едно евритмично представление, което беше много посетено и извънредно благосклонно възприето.        

Освен тези изяви имаше и много други. Преди всичко друго, селскостопанските дебати траеха от единадесет без четвърт до три часа след обяд. Както казах, това ставаше в Кобервитц. Другите неща бяха в Бреслау. Всеки ден завършваше с антропософска лекция за членовете на Антропософското общество относно въпроси на Кармата, които тук вече от седмици са предмет на разглеждане. Тези въпроси там бяха обхванати в девет лекции[2]. За цялата работа дадох кратък доклад в местния вестник, притурка към „Гьотеанумът“, който тъкмо днес излезе. В него са дадени сведения за всички мероприятия в Бреслау[3]. Искам веднага отново да наблегна: От това, което можа да се изпробва на различни места в Прага, Берн, Париж, сега отново в Бреслау, мога да кажа, че това, което произлезе от Коледното събрание[4], този езотеричен полъх, който пронизва цялото Антропософско общество, който е новото, би могло да се каже, това, което след истинското новоосноваване на Антропософското Общество сега се намира тук, което по-рано не съществуваше, сега навсякъде се посреща от сърцата не само с истинско задоволство, но по извънредно задушевен начин. Наистина съществува основателната надежда, че сега, след като Антропософското общество чрез Коледното събрание постигна своята духовност, вече съзнателно духовно се работи от страна на езотеричното Председателство в Дорнах, така че сега навсякъде може да се забележи, че не само течението се придвижва напред, но че и сърцата на участниците се присъединяват към това течение.

Това много ясно можеше да се види при вечерните лекции, при лекциите вечер пред членовете на обществото. Освен това сърдечността, с която Бреслау и Кобервитц се отзоваха на тези лекции, се изрази във формата на една организираност, поставена под знака на Духа, тъй като имаше дълбоко антропософско разбиране, което беше пренесено и осъществено в материята. Трябва да спомена, че последната вечер, в по неделник вечерта, всичко приключи вместо с лекция, с приятелска среща. Бяха дошли наистина много членове отдалеч. От дълго време членовете от германските области не са имали такава възможност. Те бяха дошли от Южна Германия, от Източна Германия, разбира се също и от близките области, така че голямата зала беше препълнена. Макар че някои трябваше да отпътуват в неделя, на приятелската среща в понеделник присъстваха все още триста и седемдесет членове и всички те бяха нагостени с вечеря от дома Кайзерлинг.         

Можете да си представите, как в един локал в Бреслау на товарни коли беше докарано всичко необходимо за угощаване на триста и седемдесет антропософи, които тази вечер, както забелязах, имаха извънредно добър апетит. Да, това се случва при разглеждане на картини. Човек никога не е така гладен, както когато е минал през картинна галерия, и очевидно това се случи при антропософските лекции. Но най-хубавото беше, че антропософите на брой триста и седемдесет имаха голям апетит и все пак остана голямо количество храна.  

С тези лекции така приключваше денят, че цялото мероприятие от една страна се ограждаше от селскостопанския курс и от друга страна от събранията на антропософските членове.          

Между другото, от госпожа Щайнер беше изнесен курс изкуството за формиране на речта. Проведени бяха две събрания за младежки групи от Бреслау и два часа на езотеричната висша школа. А последната неделя се прибави още нещо. Появи се господин Кугелман със своята театрална трупа, която беше основала ново сценично изкуство по подтик от курса за формиране на речта, състоял се в Гьотеанума преди две години. Тази трупа ни представи „Ифигения“, което беше във връзка с всичко, което следваше от курса по формиране на речта и представляваше една многообещаваща работа. 

Времето беше богато, наистина богато запълнено, и въпреки това беше възможно да се изнесе нещо за членове, които дълго време изобщо нямаха възможност да вземат участие в антропософско събиране.         

Между всичко останало бяха и обиколките на имотите. Разгледа се всичко, което можеше да се види в стопанството, като разбира се, във всички тези неща в Средна Европа се отразява това, което така ясно се проявява в абсолютно разпадащата се икономика. Имам предвид изобщо стопанския живот. Имотът Кобервитц е отлично стопанисван, селското стопанство естествено трябва да продължи да се развива, обаче стопанският живот в Германия вече е в ужасно състояние. Сбирките завършиха в понеделник към единадесет часа.     

Във вторник можах да се отбия в Йена-Лауенщайн, където няколко наши млади приятели за едно с госпожица д-р Илзе Кнауер основават сега едно лечебно-възпитателно заведение за деца не само слабо развити, но истински конституционно болни, чието състояние да бъде колкото е възможно подобрено чрез възпитанието. Този институт, както казах, е в стадий на основаване. Аз можах да дам насоки и да видя първите приети деца. Така че в Лауенщайн близо до Йена, така да се каже, можахме да поставим това начинание на крака.         

След това на път за насам пристигнах в Щутгарт. В Щутгарт е извънредно потискащо между другите неща преди всичко това, че във Валдорфското училище, което в педагогическо-дидактическо и в духовно отношение извънредно много напредва, икономиката е направо в отчаяно положение. Представете си, днес например, така преобразувах петия клас, че от 2 паралелки станаха 3. Сега имаме 5а, 5б и 5в клас. Също и шести клас имаме в 3 подразделения. Повечето класове имат по 2 паралелки, чак до по-горните класове. Във Валдорфското училище имаме повече от 800 деца. Нещата вървят добре особено добре в педагогическо-дидактическо отношение, също и в духовно отношение, но икономически е безнадеждно.            

Помислете, само в седмицата преди Коледа имахме месечен бюджет от 6-8 хил. марки, което сега отговаря на месечен бюджет от 25-27 хил. марки вследствие на невероятното поскъпване на хранителните продукти в Германия. Тези неща, разбира се, са ужасни. И преди известно време застанахме пред финансовата ситуация, че от тези 25-27 хил. марки месечен бюджет са непокрити около 15-17 хил. Марки, така че в близко бъдеще имаме да се справяме с I5-17 хил. златни марки месечен дефицит.         

Това положение е потискащо и то много тежко гнети душата, тъй като всичко друго е добре уредено. Училището има учителски колегиум от над четиридесет учители и над осемстотин ученици. Извънредно трудно е те да работят при тези икономически предпоставки и особено при бъдещите икономически изгледи за Германия.           

През първите три, четири и пет месеца чрез доброволни дарения на антропософски приятели е възможно да бъдат покривани месечно 10000 марки от този недостиг, така че само около 6000-7000 марки месечно трябва да бъдат набавяни от други източници от това положение.        

Ако бъдат намерени още около 250-300 кръстника, ако членският внос идва навреме и по-добре се събират помощи, положението няма да е така трудно. Естествено, трябва да се каже, че сега в Германия имаме оскъдица на пари. Не че няма материални стойности, но е налице такава парична оскъдица, че тя не позволява никаква циркулация. Всъщност стопанският живот в Средна Европа е в едно направо лошо състояние.     

Това са сведенията, който исках да Ви дам. Тези неща показват, че всичко, което се прави от Антропософското движение на антропософското поле, в днешно време представлява много голяма сила. Формата, образът, който Валдорфското училище възприе, вече показва твърде голяма сила, присъща на антропософията. Така стоят нещата и в другите области.     

Налице е нужда от това, което Антропософията може да даде. В Щутгарт се проведе курс за формира не на говора, за актьорската реч, който трябваше да завърши за малко часове, защото нямаше време за повече. Записаха се около 160 човека. За пет часа не може да се даде говорно обучение на 160 души, за това работата се уреди така, че около 30 човека стояха отпред и те получиха истинско говорно обучение. Останалите можеха само да слушат. Наистина има потребност от Антропософията, дълбока, обширна потребност. Трябва да сме в състояние да раздвижим наличните сили и да засилим антропософската дейност.          

Факт е, че това, което се състоя в Бреслау, можа да се осъществи само благодарение на активността, както вече споменах, на железния граф и на желязната графиня Кайзерлинг и на нашия стар приятел, ректорът Бартч, който стана антропософ още като млад и е активен откакто съществува антропософското движение. Той сега е пенсиониран училищен ректор, но все още се чувства млад като другите и при приветствените думи, които ми отправи през първата вечер на събранието на членовете, ме нарече баща, за което през целите десет дни горчиво съжаляваше.       

Това е отчетът за извършеното, който исках да ви дам, мили мои приятели, което безспорно ще ви заинтересува, понеже сега се удаде от страна на Антропософията да се внесе нещо непосредствено в една определена област на живота. Вижда се, че в областта на Антропософията може да се действа от две страни от най-висша духовна и от чисто практическа. И всъщност само тогава се действа правилно, когато тези две страни се вплетат една в друга и се доведат до пълна хармония.        

Грешките, които в антропософската дейност лесно могат да възникнат, се състоят в това, че от една страна, духовното не преминава в действителния живот, че то е един вид теория и остава, бих желал да кажа, един вид вяра на думи, дори не на мисли, а си остава вяра на думи; и от друга страна, няма разбирането, че духовното може да се обхване и вложи в непосредствената практическа дейност.       

Помислете само, мои мили приятели, днес никой не разбира същността на торенето. Разбира се, то се извършва по инстинкт според традицията от стари времена. Но днес никой не разбира същността му. Изобщо никой човек освен тези, които могат да познават духовната страна на нещата не знае, какво всъщност означава торенето за нивата и как трябва да се прави, защо за определена местност то е наложително и необходимо. Никой човек например не знае, че всички видове минерални торове са тъкмо това, което допринася за дегенерацията, за която говорих, за израждането и влошаването на селскостопанските произведения. Днес всеки си мисли така: за развитието на растението е нужно определено количество азот и на хората им е безразлично по какъв начин се приготвя този азот, откъде той произлиза. Това обаче не е безразлично, не е все едно откъде произлиза той, защото има голяма разлика между азот и азот, между азота, който е свързан във въздуха с кислорода и е мъртъв азот и другия азот. Няма да отречете, мои мили приятели, че има разлика между един жив човек, който се движи насам-натам, и един труп, един човешки труп. Единият е мъртъв, другият е жив и одушевен.         

Същото важи например за азота и за другите вещества. Има мъртъв азот, такъв е азотът от нашето въздушно обкръжение, който е смесен с кислорода и който играе определена роля при целия ни дихателен процес и при процеса, при който се свързваме с въздуха. Той не трябва да е жив, защото ако живеехме в жив въздух, щяхме да бъдем непрекъснато в несвяст. За да могат хората да дишат, да мислят съзнателно и да разсъждават, трябва въздухът да бъде мъртъв, трябва кислородът да бъде мъртъв, също и азотът.          

 Азотът, който е в земята, който трябва да се достави на почвата с тора, който трябва да се образува под влиянието на цялото небе, този азот трябва да е жив азот.        

Два различни вида азот са този, който се намира над земното равнище и този, който е под него. Единият е мъртъв азот, а другият е жив азот.        

С всичко е така. Това, което е необходимо за подпомагане на природата, в днешната материалистична епоха е напълно потънало в невежество. Не се знаят най-важните неща. Те продължават да се правят, като се изхожда от един верен инстинкт, обаче той постепенно изчезва. Изчезват традиции те и хората ще торят нивите според науката. Картофите, зърнените храни, всичко постоянно ще става по-лошо.         

Че положението става по-лошо, това хората го знаят, констатират го статистически. Въпреки това някои се съпротивляват, те просто настръхват срещу мероприятията, които могат да се придобият от духовното изследване. Да се започне вече правилно да се гледа на нещата е от огромно значение. Често съм казвал, че когато имаме една магнитна стрелка, която винаги заема една определена посока, като с единият си връх сочи магнитния северен полюс, а с другият магнитния южен полюс, би било детинско да се каже, че причината за тази постоянна посока на стрелката лежи в самата стрелка. Защото в действителност причината е в магнитния северен и южен полюс. За да обясни посоката на стрелката, човек прибягва до помощта на цялата Земя. Той излиза извън самата стрелка. Детинско е да се смята, че причината лежи в самата стрелка.         

Също така детинско е, когато се вярва, че това, което днешната наука констатира в непосредствената близост до растението, или в непосредственото обкръжение, че от него зависи това, което там се наблюдава. В израстването и развитието на растението участва цялото небе със своите звезди. Това трябва да се знае. Това трябва най-после действително да влезе в главите. Човек трябва да си каже, че е също така детинско да се прилага ботаника по днешния начин, както е детински наивно да се говори за стрелката така, както вече казах.       

И всеки образован човек може да усвои известни истини, ако само има усет за съвсем простите условия на антропософския живот.     

Хората дори не знаят как се хранят човекът и животното, камо ли растението. Хората вярват, че храненето се състои в това, че човек просто яде субстанциите от своето обкръжение, поема ги в устата си, след което те преминават в стомаха и там една част се отлага, а друга се изхвърля навън. И отложената част се употребява и изразходва, след което поема същия път и се замества с друга. Човек си представя храненето по съвсем външен начин. Не е истина, че с поетите през стомаха хранителни вещества се изграждат костите, мускулите и другите тъкани, това важи изключително само за човешката глава. Всичко онова, което се разпространява по околните пътища на храносмилателните органи за по-нататъшна обработка, образува веществения материал за главата и за всичко, което се отлага в нервно-сетивната система и в това, което и принадлежи. А веществата например за крайниците или за самите органи на обмяната на веществата, както дори и веществата, които са нужни, да речем, за да се изградят тръбести кости за краката и ръцете, или да се оформят черва за обмяната на веществата и за храносмилането, съвсем не се изграждат от поетата през устата и стомаха храна, а се поемат от цялото обкръжение чрез дишането и даже през сетивните органи. В човека непрекъснато се осъществява такъв процес, че поетото през стомаха потича нагоре и се употребява в главата, докато обратно, това, което се поема в главата и в нервно-сетивната система от въздуха и околността, то потича надолу и от него се изграждат органите на храносмилателната и двигателната система.             

Ако искате да знаете от какво се състои субстанцията на пръстите на краката, не трябва да поглеждате към хранителните вещества. Ако попитате вашия мозък, откъде е неговата субстанция, трябва да се обърнете към храненето. Ако искате да опознаете субстанцията на пръстите на краката като скелет, мускули и форма, то тя е поета чрез дишането, през сетивните органи и част даже през очите. Доколкото обаче тези пръсти съдържат сетивна субстанция, обвита с топлина и др. подобни, тя също е доставена от храната през стомаха. И както често съм изтъквал тук, всичко това навлиза в органите чрез един седемгодишен цикъл, така че субстанциално по отношение на органите на двигателно-веществообменната система човекът е изграден от космична субстанция. Само нервно-сетивната система е изградена от земна субстанция. Виждате ли, това е факт от такова фундаментално значение, че само ако той се знае, може правилно да бъде преценяван физическият живот на човека и животните. А пък нищо, нищо не е дадено в съвременната наука, нито дори средствата и пътят за да се опознае такова нещо. Човек не може да го опознае чрез днешната наука. Със средствата, с които работи, днешната наука не може да достигне до нещо подобно. Невъзможно е, няма изгледи за това.

Ето нещата, които трябва да бъдат подробно обмислени. Поради това днес имаме разделяне на теорията и практиката. Днешната практика е бездуховна, тя е просто рутина.      

Обаче това, което идва от Духа, престава да бъде непрактично, ако то действително идва от Духа. Тогава то става практично в най-висок смисъл.        

[1] Време на прехода от епохата на Кали Юга към Светлата епоха: Кали Юга (мрачната епоха), която започва от 3101 преди Христос, достига своята кулминация, когато Христос се въплътява. Тя приключва с 1899 година. За сравнение изложенията в 3 и 4. Лекция от поредицата „Христовият импулс и развитието на Азовото съзнание", Събр. Съч. 116 и „Събитието на появата на Христос в етерния свят", Събр. Съч. 118.

[2] Девет лекции по въпросите за Кармата: „Карма съдбовно протичане на човешкия живот", в „Езотерично разглеждане на кармичните

взаимовръзки" Том 5, от Събр.Съч. 239.

[3] Съобщения за членове на Обществото: виж „Към членовете на

Обществото. Мероприятията в Кобервитц и в Бреслау" в „Какво се случва в Антропософското общество”, “Новини за неговите членове" година 1, номер от 22 Юни 1924; преиздадено в „Конституцията на общото Антропософско общество и свободната школа за Духовна наука", Събр. Съч. 260-а.

[4] Какво е произлязло от Коледното събрание: виж Рудолф Щайнер „Коледното събрание за основаване на общото Антропософско общество 1923-1924", Събр. Съч. 260, както и „ Конституцията на...", Събр. Съч. 260-а (виж горе).


, , г., (Четвъртък) (неизвестен час)

ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЕСЕДА


НАГОРЕ


placeholder