Рудолф Щайнер
www.rudolfsteinerbg.com

НАЧАЛО

Контакти | English




< ПРЕДИШЕН ТЕКСТ | КАТАЛОГ С ТЕКСТОВЕ | СЛЕДВАЩ ТЕКСТ >

Съдържание

GA_276 Изкуството и неговата мисия
Алтернативен линк

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

1.Първа лекция, Дорнах, 27 Май 1923

Промените в душевното устройство на човека през отделните периоди от еволюцията. Особени белези на древно-индийската, древно-персийската, египетско-халдейската и гръцката културни епохи. Задачите на антропософската Духовна наука.

2.Втора лекция, 1 Юни 1923

Същност на натурализма. Произход на архитектурата. Изкуството да се обличаме. Азгард, замъкът на Боговете. Мидгард, земната родина на човека. Йотунхайм, родината на Великаните. Формите на главата и тяхната космическа метаморфоза.

3.Трета лекция, 2 Юни 1923

Трите измерения в архитектурата, двете измерения в живописта, едното измерение в музиката. Епическа та поезия. Омир. Горните и долните Богове. Художественият елемент като условие за утвърждаването на антропософията.

4.Четвърта лекция, 3 Юни 1923

Изкуството материално проявление на свръхсетивно съдържание във форми, цветове, думи и звуци. Художественото творчество човешката борба за хармония между Дух и материя. Епохата на Гьоте и Шилер. Романтика и класика в изкуството.

5.Пета лекция, 8 Юни 1923

Човешкият говор първичното изкуство на човечеството. Възникване на древната поезия. Перспективата с оглед на пространството и на цветовете. Сикстинската Мадона на Рафаело.

6.Шеста лекция, 9 Юни 1923

Духът и неговата противоположност в живописта. Вътрешният живот на цветовете. Геният на езика. Мъдрост и добродетели.

7.Седма лекция, Кристиания (Осло), 18 Май 1923

Антропософия и изкуство

Древните Мистерии и някогашното единство между религия, изкуство и наука. Едно Гьотево изказване за същността на изкуството. Архитектура, пластика и музика. Рецитация и декламация. Евритмия. Мимика и танц. Гьотеанумът.

8.Осма лекция, Кристиания (Осло), 20 Май 1923

Антропософия и поезия

Вътрешният живот на цветовете. Музикалният елемент в хода на общочовешката еволюция. Септима, квинта и терца. Силата на човешката фантазия. Мистерийните драми на Рудолф Щайнер. Немската и италианската „Ифигения" на Гьоте. Дишане и кръвообращение.

9. Бележки

* * *

Указания относно публикуването на езотеричните лекции от Рудолф Щайнер

За характера на тези частни издания Рудолф Щайнер (1861-1925) казва следното в своята автобиография „Моят жизнен път" (Събр. Съч. №28, гл.35):

„Съдържанието на тези издания бе предвидено да се изнесе под формата на устни, непредназначени за издаване съобщения...

Никъде и в ни най-малка степен не е споменато нещо, което да не представлява чист резултат от изграждащата се антропософия... Читателят може напълно да ги приеме за това, което Антропософията има да каже. Ето защо... първоначално тръгнахме от условието, те да бъдат разпространявани само всред членовете на Антропософското Общество. Нека обаче се има предвид, че в тези непрегледани от мен ръкописи, има и непълни неща.

Право за оценка на подобно частно издание обаче се признава само на онзи, който знае какво е условието за такава оценка. А за повечето от тези издания условието се състои поне в антропософското познание за човека и космоса, доколкото същността им е изложена от антропософията и в познанието на това, което под формата на „антропософска история" се съдържа в съобщенията от духовния свят."


, , г., (Четвъртък) (неизвестен час)

ИНФОРМАЦИЯ ЗА БЕСЕДА


НАГОРЕ


placeholder